Lared

  • Zväčšiť veľkosť písma
  • Predvolená veľkosť písma
  • Zmenšiť veľkosť písma

Tvoje dôvody k práci??? (impulz)

Ľudia svoju prácu vykonávajú z rôznych dôvodov. Avšak predovšetkým preto, aby si zabezpečili  živobytie – aby mali jedlo na stole, strechu nad hlavou, aby mohli zaplatiť účty a dosiahnuť želaný životný štýl. Práca nám bez pochyby dáva možnosť niečo robiť – ponúka spôsob, ako pravidelne investovať a využívať  náš čas.
Práca nám môže sprostredkovať  aj pocit vlastnej hodnoty, uspokojenie z toho, že robíme niečo zmysluplné – predovšetkým vtedy, ak sa jedná o činnosti, na ktoré sa obzvlášť hodíme alebo pre ktoré  sme vyškolení. Ak máte prácu, ktorú radi vykonávate, tak patríte k šťastnej menšine zamestnaných ľudí – k veľmi šťastnej skupine. Ale šli ste už niekedy do práce s túžbou po uznaní, možno s nádejou na poctu a odmenu, ktoré by ukázali, že patríte k tým najlepším vo firme alebo v zamestnaní?
Ako redaktor nášho časopisu som sa každoročne zúčastňoval  na vydavateľských konferenciách. A v jeden večer týchto podujatí často prebiehalo udeľovanei cien, pri ktorých boli vyznamenané časopisy, novinári a vydavatelia v rôznych kategóriách.  Z času na čas získal aj náš časopis cenu a veľmi sme sa z toho tešili. Ale uvažovali ste už niekedy nad tým, aké pominuteľné sú takéto uznania – aj na tých najuznávanejších súťažiach?

Napríklad: Viete vymenovať hokejové či futbalové mužstvá, ktoré vyhrali Majstrovstvá sveta za posledných 5 rokov? Alebo kandidátky, ktoré reprezentovali vašu krajinu ako Miss Universum  za posledných 5 rokov? A ako je to s poslednými piatimi nositeľmi Nobelovej ceny v oblasti vedy, ekonomiky či inej oblasti? Ako sa volajú filmy, ktoré získali Oscara za posledných päť rokov?
Našlo by sa ešte veľa príkladov. Milujeme uznanie. Cítime sa vzácni, hodnotní a významní. Ceny a uznania sú však pominuteľné. Potlesk doznie, dobré a príjemné pocity ochabnú, a každý hľadá najnovšiu “hviezdu”. Kráľ Šalamún, autor knihy Kazateľ v Starom zákone, píše: „Veď všetko je márnosť a honba za vetrom.“ (Kazateľ 2, 17b)
Znamená to azda, že naše úsilie o jedinečnosť a osobné naplnenie je len nezmyselným mrhaním času a síl? Biblia nás síce vyzýva k tomu, aby sme zo seba dali to najlepšie, avšak predovšetkým záleží na našich motívoch.
Ľudia – aj naši nadriadení aj naši kolegovia sú nestáli a rozmarní. Nikdy sa nám nepodarí zakaždým im vyhovieť. Preto je dôležité, aby sme hľadali uznanie u tej správnej osoby. „Čokoľvek robíte, robte z tej duše ako Pánovi, a nie ako ľuďom...” (list Kolosanom 3, 23 – 24)
V reálnom svete je často naša dobrá práca prehliadaná a ignorovaná. Ale v Biblii čítame, že Boh si všíma všetko, čo pre neho robíme. Čaká len na to, aby nás odmenil za našu oddanú službu. „Povedal mu pán: správne, dobrý a verný sluha, nad málom si bol verný, nad mnohým ťa ustanovím…” (Matúš 25, 21)
Nevýhodou mnohých ocenení je a pôct je, že po nejakom čase stratia lesk a hodnotu. Avšak Božie uznanie nikdy nevybledne a udrží si svoju hodnotu.

Robert J. Tamasy

(Ak máte záujem dostávať od nás týždenne bezplatné impulzy, môžete si ich objednať na e-mailovej adrese: Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript. )