Lared

  • Zväčšiť veľkosť písma
  • Predvolená veľkosť písma
  • Zmenšiť veľkosť písma

Silní ako sekvoje (impulz)

E-mail Tlačiť PDF

Nikdy som na vlastné oči nevidel obrovské sekvoje, známe tiež ako pobrežné mamutie stromy, rastúce v západnej časti USA. Ale nedávno som počul o jednej charakteristickej vlastnosti týchto stromov, ktorá prispieva nielen k ich neuveriteľnej veľkosti, ale tiež k ich neobyčajnej dlhovekosti. 
Tieto stromy sú známe tým, že dorastajú do výšky vyše 110 metrov (bez započítania ich koreňov), ich kmeň dosahuje priemer 7 metrov a mnohé majú životnosť vyše 1000 rokov. Čím vedci vysvetľujú ich veľkosť, stabilitu a dlhovekosť? Jedným z najdôležitejších faktorov je pravdepodobne ich koreňový systém. Tieto mamutie stromy prepletajú svoje korene s inými sekvojami a tak sa môžu navzájom deliť o potrebné sily a zdroje nutné pre ich rast a zdravie. A týmto spôsobom sú tiež lepšie vyzbrojené do nepriaznivých podmienok.
Aké by to bolo, keby sme sa v našom pracovnom a podnikateľskom svete viac správali ako tieto sekvoje?

Máme sklon k vyzdvihovaniu nezávislosti a individuálnych výkonov. V kancelárii či vo firme napríklad počujeme o “vychádzajúcej hviezde”, osobe, ktorá vyčnieva pre svoj nezvyčajný výkon. Nie je nič zlé na uznaní vynikajúcich osobností, avšak v prírode aj v každodennom živote neustále platí skutočnosť, že spolu dosiahneme viac ako keď niečo stojí len na nás samých.
Napriek formulkám typu „všetko sa točí okolo mňa“ alebo  „vytvorím si svet, aký sa mi páči “ je to vďačná vec a aj sa oplatí, keď  ľudia môžu spolupracovať ako tím, dopĺňať sa navzájom svojimi silnými stránkami a schopnosťami a tiež môcť navzájom kompenzovať svoje slabosti.
Každá vizionárska vodcovská osobnosť potrebuje dobrý správcovský a kancelársky personál k dosahovaniu cieľov. Ľudia, ktorí sú tvorcami myšlienok a nápadov potrebujú schopných komunikátorov, ktorí ich nápady efektívne sprostredkujú. Schopní predavači by nemali hodnotu bez schopných ľudí, ktorí vyrobia produkty, ktoré oni predávajú.

Biblia zdôrazňuje, aké dôležité je spojiť zdroje a sily pre lepší výsledok. Tu je niekoľko príkladov toho, aký význam má pre spoločný úžitok spolupráca, tak ako to robia sekvoje keď prepletajú navzájom svoje koreňové systémy, aby maximalizovali svoj rast:
Stojme pri sebe a navzájom sa podporujme. Potrebujeme sa navzájom. Izolácia a nástojenie na nezávislosti môžu v konečnom dôsledku viesť k strachu a nedostatku motivácie. „Venujme pozornosť jeden druhému a povzbudzujme sa k láske a dobrým skutkom." (list Hebrejom 10,24-25)
Deľme sa o zdroje k vzájomnému úžitku. Vo svete konkurencie sme často v pokušení hľadať len vlastné výhody, niekedy na úkor iných. Avšak krátkodobé výhody môžu viesť k dlhodobým stratám. Spolupráca a spoločné využívanie výhod a síl môžu viesť k podstatne väčším ziskom všetkých. „Nezabúdajte však na dobročinnosť a spoločenstvo, lebo v takých obetách má Boh záľubu.“ (list Hebrejom 13,16)
Budujme tím, aby sme dosiahli lepšie výsledky. Mohli by sme veľa hovoriť o synergii ľudí, ktorí spolupracujú, zjednotení spoločnou víziou, spoločným poslaním a spoločnými hodnotami. Spolu môžu dosiahnuť veľké veci, o ktorých by ako jedntlivci mohli len snívať. „Dvom je lepšie ako jednému, lebo majú dobrú odmenu za svoju námahu. Ak padnú, jeden druhého zodvihne. Beda však samotnému, keď padne, a niet druhého, kto by ho zodvihol…Jednotlivca možno premôcť, dvaja sa však už postavia na odpor, ale trojitá šnúra sa tak ľahko nepretrhne.” (Kazateľ 4,9-12)

Robert J. Tamasy

(ak máte záujem dostávať od nás týždenne bezplatné impulzy, môžete si ich objednať na e-mailovej adrese: Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript. )