Lared

  • Zväčšiť veľkosť písma
  • Predvolená veľkosť písma
  • Zmenšiť veľkosť písma

Vieš, kedy máš dosť? (impulz)

PDF

Možno ti tiež z času na čas napadne otázka: “Kedy (koľko) je dosť…?” Koľko je dosť z pohľadu príjmov; ktorý stupienok v kariére je ten, kedy si poviem, že stačí; koľko času mám venovať práci, ktorá má baví, aby to bolo v súlade s rodinným životom?
Zrejme každému z vás z času na čas napadli alebo napádajú tieto otázky.
Sám som zažil časy, kedy som kariéru postavil na prvý stupienok v rebríčku hodnôt, na ďalšom stupienku bol spoločenský život a až potom rodina - v tom čase len manželka, keďže sme detičky ešte nemali.

Trvalo to dlhší čas, kedy som si myslel, že všetko sa točí okolo mňa, že plány, ktoré som si predsavzal, vychádzajú. Aké jednoduché bolo nastaviť si životný štandard, ktorý ma lákal stále viac a viac míňať. Možno sa vám to nestalo, ale duch, ktorý je za celým materializmom, úspechom, honbou za bohatstvom, je veľmi prešibaný. Neustále nahovára, aký si šikovný, ako máš úspech vo vlastných rukách, ako môžeš mať stále viac a viac, a prečo si vôbec dávať nejaké hranice...
Až prišiel moment, kedy som zistil:
- že nemám čas na rozhovor s Bohom, že modlitby sa stávajú formálnou záležitosťou, sú stále plytšie a plytšie.
- že nemám čas na manželku a aj ten čas, kedy sme spolu, tak som myšlienkami v práci.

Dnes medzi klientami vnímam aj opačnú situáciu, kde Zlý veľmi prefíkane pôsobí na ľudí cez úvery a nahovára im: „Prečo si chceš kúpiť staršie jazdené auto, keď môžeš mať cez pôžičku nové? Prečo sa tlačíš v 3-izbovom byte, veď úvery sú dnes tak lacné, len si požičaj a postav dom. Všetci chodia na dovolenky k moru, prečo si aj ty nemôžeš dopriať? Bude hanba, ak sa ťa priatelia opýtajú, kam sa chystáš na dovolenku, a ty by si zahanbene povedal, že zostávaš doma, lebo to finančne nevychádza. Budú ťa považovať za chudáka...”

Práve túžby ako je chamtivosť a tiež strach nás ženú za niečím, čo vôbec neprináša spokojnosť a radosť, ale len klamlivý pocit radosti. Práve tieto túžby nám neumožňujú rozpoznať hranicu toho, kedy máme dosť.

V 1.liste Timotejovi 6:6-7 sa píše: „A nábožnosť so spokojnosťou je naozaj veľkým ziskom. Veď nič sme si na svet nepriniesli a nič si ani nemôžeme odniesť“.

Tu sa mi núka otázka: súvisí množstvo zarobených peňazí, vlastníctvo určitého majetku, množstvo precestovaných krajín, vplyvná pozícia vo firme alebo v štátnej organizácii so spokojnosťou?
Prečo spoznávam ľudí, ktorí majú majetky a sú nespokojní a na druhej strane ľudí, ktorí málo zarábajú, splácajú dlhy a sú tiež nespokojní?

V liste Hebrejom 13:5 Pavol píše: „Vaše správanie nech je bez lakomstva, buďte spokojní s tým, čo máte. Veď on sám povedal: Nezanechám ťa, ani neopustím“.

Hranicu „kedy dosť“ som začal objavovať po tom, ako som vpustil nášho nebeského Otca do každej oblasti môjho života. Následne, keď som tak urobil, dal mi spoznať, čo znamená mať pokoj v srdci, čo znamená mať úprimný rozhovor s manželkou a rodinou. Dal mi spoznať úprimnú radosť.

Preto, ak aj ty vnímaš, že tvoj vzťah s Bohom, s rodinou chladne, ustupuje do úzadia, je najvyšší čas zastaviť sa a prehodnotiť priority.
So všetkou dôverou prijímam slová, ktoré píše evanjelista Matúš 6,33: „Hľadajte teda najprv Božie kráľovstvo a jeho spravodlivosť a toto všetko dostanete navyše“.
Tak želám aj tebe, aby Pán naplnil tvoje srdce pokojom a vďačnosťou za to, že náš nebeský Otec vie, čo všetko potrebujeme. Želám ti, aby si si dokázal stanoviť hranice, lebo pokiaľ neexistujú, tak nikdy nebudeš mať dosť.

Radovan Ivanko

(ak máte záujem dostávať od nás týždenne bezplatné impulzy, môžete si ich objednať na e-mailovej adrese: Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript. )