Lared

  • Zväčšiť veľkosť písma
  • Predvolená veľkosť písma
  • Zmenšiť veľkosť písma

Je Európa kresťanská?

autor článku: Tobias Faix
preložené z nemeckého časopisu FAKTOR C

Pred nedávnom som sa zúčastnil na kongrese pre manažérov a témou spoločnej diskusie boli hodnoty kresťanského Západu. Po diskusii som sa rozprával s jedným chlapíkom o tom, aká kresťanská Európa ešte vôbec je. Bol skôr pesimistický a podľa jeho názoru to ide s Európu dolu vodou a sme na najlepšej ceste ako prísť o 2000-ročné kresťanské hodnoty a výdobytky. Zneistilo ma to a premýšľal som, čo tým myslel. Koniec koncov aj kresťanskí vládcovia v minulosti mali na svedomí rôzne zlé výstrelky ako násilná christianizácia, križiacke výpravy alebo náboženské vojny. A ani misia počas kolonizačnej epochy v 19. storočí nepriniesla do sveta len kresťanské hodnoty.
Je islam hrozbou?
Rozhodol som sa spýtať sa ho na to, ale jeho odpoveď bola rovnako neuspokojivá ako tá moja. Počet kresťanov v Európe a tiež spoločenský vplyv kresťanov klesá. Sekularizácia naproti tomu narastá a Islam sa stáva skutočnou hrozbou pre Európu.
Podľa štatistík Global Christianity počet kresťanov za posledných 100 rokov klesol z 95% na 76% (1910-2010). Počet moslimov v Európe naproti tomu vzrástol na 8%, pričom väčšina moslimov žije v európskych oblastiach Ruska (25 miliónov) a v európskej časti Turecka (6 miliónov). Druhou najväčšou skupinov po kresťanoch je 17% ľudí bez náboženského vyznania, z ktorých väčšina žije v Čechách, Holandsku, Estónsku, Rusku a východnom Nemecku.

Ale čo by vlastne Európe chýbalo, keby na tomto svetadieli nežili kresťania? Je toho dosť. Už v čase rímskej ríše vládla kultúra krutosti a nemilosrdnosti voči chudobným, chorým a umierajúcim, ktorá bola prelomená a zmenená mnohými kresťanmi a to ich súcitom a praktickou láskou k blížnemu. Zo stredovekých kláštorov sa stali prvé univerzity (Bologna, Paríž, Praha, Heidelberg).  Reformácia a pietizmus významne prispeli k tomu, že vzdelanie nebolo prístupné už len pre jednotlivcov z určitých kruhov, ale že bola zavedená povinná školská dochádzka. Nie je to vôbec prehnané tvrdenie, že prevažne kresťania  významne ovplyvňovali a formovali systém vzdelávania a sociálneho zabezpečenia v Európe, či už sa jedná o školy (J. A. Komenský), škôlky (Fröbel), domovy dôchodcov (Müller) či modernú starostlivosť o chorých (Nightingale). Dodnes to ovplyvňuje náš svetadiel.
Ten chlapík, s ktorým som sa rozprával, je už dávno preč, ale ja som si uvedomil, že sa z dejín môžeme mnohému učiť, ak chceme, aby kresťanstvo v Európe žilo ďalej...