Lared

  • Zväčšiť veľkosť písma
  • Predvolená veľkosť písma
  • Zmenšiť veľkosť písma

Zminimalizuj svoj životný štýl

Nerob si starosti, zjednodušuj! Myšlienka minimalizmu je fascinujúca: žiť šťastnejšie s menším množstvom vecí, mať viac času a energie pre to, čo je skutočne dôležité. Ale ako to funguje v praxi? Mnoho ľudí na svete nevlastní nič alebo oveľa menej než 100 vecí.  Keď sa pozrieme okolo seba v našej kancelárii či obývačke, frustrovane si vzdychneme: „Však už len v tejto miestnosti je viac než 100 vecí – ako by som mal zredukovať všetky predmety, čo mám  na 100?“ Americká pisateľka blogov Tucker  Cummings ponúka niekoľko tipov:

1. Vytvor si zoznam všetkých svojich vecí
Len ten, kto presne vie, čo vlastní, sa môže múdro rozhodnúť, s čím sa rozlúči. Spísať tento zoznam môže byť časovo náročné, ale tento proces sa oplatí aj preto, že si človek uvedomí, že vlastní priveľa vecí. Potom sa predmety dajú kategorizovať, buď podľa meistnosti (kuchyňa, obývačka), častosti  používania (denne, mesačne, ročne) alebo účelu (zábava, práca).
2. Ponechaj si len viacúčelové predmety
To, čo slúži len na jeden účel a zaberá priveľa miesta, netreba uschovávať. Pozitívnou vecou je napríklad gauč, ktorý sa dá rozložiť a poslúži aj ako posteľ pre hostí. Alebo kávový stolík, ktorý možno využiť aj ako písací stôl.
3. Nebuď príliš prísny
Pri odstraňovaní haraburdia a zbytočných vecí nejde o to, aby sme sa pripravili o každú radosť.  V zjednodušení by sme mali nájsť pôžitok. Mali by ti ostať len veci, ktoré ťa robia šťastným a tvoj život jednoduchším. Ak je teda niekto vášnivým milovníkom čaju, mal by si ponechať kanvicu na čaj hoci má viacúčelový hrniec či mikrovlnku, kde si rovnako môže zohriať vodu. Nezamieňajme si minimalizmus so skromnosťou.

4. Dbaj na pravidlo dvanástich mesiacov
Čo si nepoužil za uplynulých 12 mesiacov, môže preč. K tomu patria úzke nohavice, vyradené vianočné ozdoby, starý baliaci papier, hrniec na fondue, staré šijacie stroje, ktoré si chcel toľkokrát opraviť a nikdy si si na to nenašiel čas. Keď si vecami nepohol celý rok, pravdepodobne sa ich nedotkneš ani ten ďalší.
5. Poupratuj znovu
Tri mesiace po tom, ako si sa zbavil „dvanásť mesiacov nepoužívaného majetku“, prejdi si opäť svoje veci a pokús sa rozlúčiť s tými, ktoré používaš zriedkavejšie než raz do mesiaca. Ak chceš mať ešte čistejšie, ponechaj si len veci, ktoré používaš týždenne. Neboj sa, že sa zbavíš vecí, ktoré by si mohol ešte niekedy v budúcnosti potrebovať.  Určite sa nájde milý sused, ktorý ti na jeden víkend požičia formu na pečenie, keď budeš chcieť naozaj piecť.  Ak si si nie celkom istý, poukladaj veci do škatule a po pár mesiacoch ich môžeš kriticky  preskúmať a urobiť definitívne rozhodnutie.
6. Zjednoduš si svoje pracovisko
Ak pracuješ doma, možno si myslíš, že to nejde bez faxu, písacieho stroja a tlačiarne. Ale to nie je pravda. Fax môže byť dnes kompletne nahradený niektorými internetovými službami. A práca  na notebooku je možno zábavnejšia na inom než na tradičnom písacom stole. Everett Bogue povedal: „Mnohé veci, o ktorých sa tvrdí, že sú potrebné pre obchodný podnik, sa viac nepoužívajú.“ 

A čo s vecami, ktorých ste sa zbavili?
- Hodnotné veci môžete ponúknuť na predaj cez internetové stránky.
- Alebo urobte garážový predaj.
- Darujte veci do charity alebo iných sociálnych inštitúcií, ktoré vaše veci môžu posunúť ľuďom, ktorým poslúžia.
- Využite inzeráty v rubrike „darujem“ v rôznych periodikách.
- Alebo nepoužívané veci jednoducho vyhoďte do smetí.

“Dokonalosť nedosahujeme vtedy, keď už niet čo pridať, ale vtedy, keď už niet čo odhodiť.“ Exupéry

autor článku: Marcus Mockler
preložené z nemeckého časopisu FAKTOR C