Lared

  • Zväčšiť veľkosť písma
  • Predvolená veľkosť písma
  • Zmenšiť veľkosť písma
Impulzy

Čo sa stalo so službou zákazníkom (impulz)

E-mail Tlačiť PDF

Spomínate si ešte na časy, kedy “služba zákazníkovi” bola znakom dobrého obchodu? Obchodníci, akými boli J. C. Penney a Sam Walton vedeli, akí dôležití boli pre ich obchod zákazníci. A vynaložili všetko pre to, aby sa čo možno najlepšie starali o ich potreby. Táto filozofia sa akoby v 21.storočí vytratila.
Bola doba, kedy boli predavači často až dotieraví a ani na krok sa nehli od potenciálnych kupcov. Ale v súčasnosti sa musíme priam pustiť do hľadania, keď potrebujeme predavača. Dokonca keď chceme niečo kúpiť, musíme sa vláčiť často cez celý obchod, aby sme mohli zaplatiť pri pokladni, ktorá je tiež obsadená.

Pred niekoľkými týždňami som kúpil drahú žiarovku, aby som nahradil jednu vyhorenú. Minulý týždeň mi však vyhorela aj tá náhradná. Tak som šiel späť do obchodu, ktorý predáva same značkové produkty a vymenil som ju za inú. No keď som prišiel domov a otvoril zapečatené balenie, zistil som, že nová žiarovka bola na troch miestach prasknutá.

Tak som sa znova vrátil do široko ďaleko známeho obchodu a kúpil ďalšiu žiarovku, ktorá nebola prasknutá. Ale ani tá nefungovala. Súdiac podľa zvuku, ktorý som počul, keď som ňou trochu zatriasol, bolo vovnútri niečo zlomené. Trikrát som musel odísť do obchodu, aby som konečne dostal funkčnú žiarovku.
Potom mi nedošli noviny, ktoré som odoberal a ktoré sú mi doručované každé ráno spolu s poštou. Zatelefonoval som na správu predplatiteľov, kde som si vypočul obvyklé “ospravedlňujem sa” a “ je mi to ľúto”  a uistili ma, že noviny mi budú doručené do 15. hodiny. Nikdy som ich nedostal!

Čítať celý článok...
 

Hľadanie správnych rozhodnutí (impulz)

Nie tak dávno som si vypočul vynikajúcu prednášku autora a rečníka Lee Strobela o niečom, čo charakterizoval ako “5 bodov pri hľadaní etických rozhodnutí”.
Prvým bodom, ktorý spomenul, bol cieľ. Keď človek musí urobiť náročné rozhodnutie, pripomenúť si cieľ má  rozhodujúci význam. Ak je vaším cieľom zarobiť veľa peňazí, často sa dopustíte nesprávneho rozhodnutia. Avšak ak je váš cieľ v súlade s biblickými princípmi, bude vaše rozhodnutie viesť k úplne iným výsledkom.
V 1. liste Korinťanom 10,31 je napísané: „Či teda jete, alebo pijete, alebo čokoľvek robíte, všetko robte na Božiu slávu." Všetko, čo robí Ježišov nasledovník, sa má uskutočňovať k Božej oslave. Ak sa toto stane motívom etických rozhodnutí, aj ťažké rozhodnutia na pracovisku budú ľahšie.
Druhým bodom bola modlitba. Zdôraznil, aké je dôležité modliť sa za ťažké rozhodnutia a hľadať múdrosť a vedenie.  Podľa Strobela by sme sa mali modliť aj za naše morálne presvedčenie a odvahu konať to, čo je správne. Často vieme, čo je správne, ale chýba nám odvaha aj to urobiť.
Jakub 1,5 uvádza, „Ak sa však niekomu z vás nedostáva múdrosti, nech prosí Boha, ktorý dáva štedro a bez výčitiek, a dostane ju.” Keď sa najbližšie budete vysporiadavať s nejakou etickou dilemou, vezmite si k srdcu Strobelovu radu a modlite sa smelo o Božiu múdrosť. Potom sa môžete spoliehať nato, že vám ju dá.
Tretím bodom na Strobelovom zozname boli princípy.

Čítať celý článok...
 

Nebuď ustarostený! (impulz)

Moja manželka Líza vždy tvrdí, že nedokážem vypnúť svoj mozog. Rád na to odpovedám slovami, že od začiatku tam veľa rozumu nemám a preto musím s tým málom, čo tam je, neustále pracovať. Ale v skutočnosti má pravdu. Plánujem, robím si veľa starostí, som v strese, lámem si hlavu nad reálnymi situáciami alebo aj nad tými, ktoré si len predstavujem. Určite sa to deje kvôli nedostatočnej dôvere voči Bohu a zo strachu, že všetko bdue ešte horšie, ak stratím nad vecami kontrolu.

Za tie roky som sa naučil, že existuje praktický prostriedok na tento problém, a používam ho kedy sa len dá. Začnem analógiou: Každý deň raňajkujem. Môj brat Jim hovorí, že je to najdôležitejšie jedlo dňa, pretože kto dovtedy nestihne prísť domov, bude mať obrovské problémy. Okrem toho sa tvrdí, že výživné raňajky sú dôležité preto, aby sme načerpali potrebnú energiu a vytvralosť do nového dňa.

Čítať celý článok...
 

Zdvorilosť - to čo je? (impulz)

Zdá sa, že na dnešných pracoviskách sa rozšírila epidémia  bezohľadného, neúctivého správania. Podivuhodné je, že často ostáva nepotrestané. Niekedy je dokonca takéto správanie odmenené!Podľa jednej štúdie uvedenej vo Wall Street Journal, platia zamestnávatelia viac nezdvorilým a nepríjemným zamestnancom. Zarobia v priemere o 18% viac než tí príjemní.
Hoci to štiepi firmu vovnútri, niektorí vedúci pracovníci sa nechajú manipulovať zastrašujúcimi a arogantnými zamestnancami. Ale za akú cenu? Podľa ďalšej štúdie môžu nepríjemní zamestnanci  stáť firmu ešte viac peňazí.  Nezdvorilé správanie často vedie k vyššej fluktuácii zamestnancov. Niektorí pracovníci ochorejú z pretrvávajúceho konfliktu. Iní si prestanú vážiť nadriadených, ktorí sa nevedia presadiť.

Jedno staré príslovie, na ktoré by sme si mali spomenúť, hovorí: „Nepíľ konár, na ktorom sedíš ". Zamestnávatelia majú právo zdôrazňovať, že je privilégiom pracovať pre ich firmu, a nemajú právo trpieť egoistické a firmu rozdeľujúce reči a správanie.

Zamestnávateľ spraví lepšie, ak bude zamestnávať príjemných ľudí, ktorí  berú ohľad na iných.

Čítať celý článok...
 

NIKDY nie si sám

Nikdy nezabudnem na svoju prvú cestu do Európy. Mal som sa zúčastniť na jednom kongrese kresťanských podnikateľov v nemeckom Rothenburgu a letel som už o týždeň skôr, pretože som chcel navšítviť svojho strýka  a tetu v Budapešti. Keďže mám maďarské korene, bol som veľmi zvedavý na krajinu, z ktorej pochádzajú moji starí rodičia. A okrem toho som chcel zbehnúť aj do svojho rodného mesta Gießen, kde sme žili, pokým tam môj otec slúžil v americkej armáde.
Let z Atlanty, z Georgie, bol nezáživný. Ale keď sme pristáli v Stuttgarte, pilot nás informoval, že lietadlo má technické problémy a preto nemôže letieť ďalej do Budapešti. Namiesto toho boli všetci pasažieri autobusom transportovaní do Frankfurtu a odtiaľ sme mali pokračovať v ceste.  Ešte nikdy som sa necítil tak sám. V autobuse som počul samú nemčinu. a nerozumel som ani slovo. „Ako dokážem nájsť let z Frankfurtu do Budapešti?”, pýtal som sa sám seba.  „A ako sa dozvie môj strýko s tetou, kedy priletím do Budapešti?  A čo budem robiť, ak tam nebudú? Neviem po maďarsky ani ceknúť!“

Čítať celý článok...
 


Stránka 6 z 9