Lared

  • Zväčšiť veľkosť písma
  • Predvolená veľkosť písma
  • Zmenšiť veľkosť písma
Impulzy

Tvorivosť sme "zdedili" po Bohu

Rozhodujúcim rozdielom medzi človekom a inými živými stvoreniami je naša kreativita. V Biblii sa píše, že nás Boh stvoril na svoj obraz, podľa seba. Takže od samotného začiatku bolo jeho zámerom, aby sme boli takí tvoriví ako je on tvorivý.
Nedávno som sa rozprával so svojím priateľom umelcom – maliarom - o umeleckých dielach, ktoré boli vytvorené jednotlivcom a o takých umeleckých dielach, ktoré boli vytvorené skupinov umelcov. Môj priateľ pracuje najčastejšie ako samostatný umelec, čiže sám. Tak ako ja pracujem ako samostatný fotograf. Iní sú súčasťou mojich projektov jedine ako objekty fotografovania. Sú dôležitou časťou procesu, ale kreativita spočíva predovšetkým v tom, že pri vytváraní obrázkov, fotografií používam svoju hlavu, oči a srdce. Fotoaparát je nástrojom vytvárania umeleckých diel rovnako ako štetec maliara alebo dláto sochára.

Čítať celý článok...
 

Dopĺňaj a nevyprázdňuj! (impulz)

Príjmy a výdavky. Aktíva a pasíva. Tieto pojmy sú v obchodnom svete dobre známe a často používané. Ak sú naše príjmy vyššie než naše výdavky, ak dokážeme nahromadiť viac aktív než pasív, ak máme viac majetku než finančných záväzkov, tak obchody frčia pravdepodobne bez problémov. Vklady a odpisy z účtu – to sú bankové pojmy, ale môžeme ich použiť aj keď sa jedná o vzťahy. Doma či na pracovisku.
My všetci máme niečo, čo psychológovia nazývajú „emocionálnym zásobníkom“. A keď je tento zásobník plný, cítime sa spokojní a v pohode. Ak je prázdny, sme nespokojní a vystresovaní. Existuje veľa spôsobov, ako napĺňať tento pocitový zásobník človeka. Napríklad tak, že mu venujeme čas, pozornosť, a sme starostliví. Jednou z najlepších metód ako citlivo zaobchádzať s emocionálnymi potrebami druhého človeka je starostlivý a vhodný výber slov. Neláskavé a v nesprávnom čase použité slová môžu tento emociionálny zásobník rovnako rýchlo vyprázdniť.

Čítať celý článok...
 

Dvojaká morálka (impulz)

Podľa dvojhodinovej ankety na inštitúte pre verejnú mienku, si len  28% opýtaných myslí (z toho len 44% vedúcich pracovníkov z oblasti ekonomiky), že na pracovisku sa používajú tie isté morálne normy ako v osobnom živote. Zdanlivo sa obchodníci a obchodníčky správajú  inak v podnikateľskom živote a inak v súkromí. Tak sú aspoň vnímaní a pre mnohých pozorovateľov znamená vnímanie skutočnosť.

Táto dvojaká  morálka by mohla byť príčinou mnohých základných preukazujúcich sa etických problémov, ktoré sa znovu a znovu objavujú v médiách. Hoci vedúce osobnosti hája hodnoty ako úprimnosť, integrita a čestnosť, často sú tieto hodnoty z vypočítavosti odsunuté nabok, keď sa jedná o povýšenie, uzatváranie obchodov, prikrášlené obchodné správy a mnohé iné nečestné praktiky. Jednotlivec, ktorý žije dôsledne podľa svojej viery, je stále väčšou zriedkavosťou, keďže dominuje filozofia „cieľ svätí prostriedky“.

Čítať celý článok...
 

Mám nápad! (impulz)

V priebehu uplynulých 30 rokov som prečítal približne 30 rôznych kníh, ale jedna nich mi zvlášť prirástla k srdcu:The Boy who harnessed the Wind (Chlapec, ktorý spútal vietor) od Williama Kamkwambu a Bryana Mealera. Kniha hovorí o štrnásťročnom „Billovi“, ktorý žil v jednej suchom sužovanej dedine na juhovýchode africkej krajiny Malawi. On a jeho rodina si museli vystačiť - ako všetci ostatní v dedine – bez tečúcej vody a bez elektriny. Bez peňazí, bez školského vzdelania, a bez akejkoľvek šance, ale Billy – William Kamkwamba – dostal nápad!William sa odmietal vzdať svojho sna. V knihe je napísané: „S nie viac ako hrsťou kukuričnej múky v bruchu, hromadou dávno zabudnutých prírodovedeckých školských kníh a arzenálom zvedavosti a rozhodnosti odštartoval Billy odvážny plán, aby doviedol svoju rodinu k luxusným veciam, aké si mohli dovoliť len dve percentá obyvateľstva v Malawi.“

Čítať celý článok...
 

Pokoj uprostred chaosu (impulz)

E-mail Tlačiť PDF

Videli ste už niekedy súťaž krásy, v ktorej jedna z účastníčok spomenula „svetový mier“ ako svoju najväčšiu túžbu? Áno, je to klišé odpoveď, - a tak reálna ako sliepka, ktorá má zniesť pštrosie vajce. Ale určitým spôsobom túžime my všetci po mieri. Žiaľ žijeme vo svete, v ktorom sa zdá, že je normou chaos namiesto pokoja.
Prírodné katastrofy trvalo ohrozujú našu potrebu pokoja – tornáda, veterné smršte, tsunami, zemetrasenia, extrémne horúčavy a zimy. Človekom spôsobené katastrofy dokážu rovnako zneistiť - masívne ropné škvrny v oblasti golfského prúdu v Amerike sú aktuálnym príkladom. Kvôli takej hospodárskej nedbanlivosti pre milióny ľudí viac neexistuje „pokoj“, a následky pre životné prostredie budeme cítiť ešte niekoľko dekád. 
Aj v samotnom podnikateľskom svete sa zdá, že pokoj je skôr výnimkou než pravidlom. Celosvetová recesia ukázala tvrdú realitu, že ekonomika sa môže rýchlo a dramaticky zhoršiť, a pritom zanikajú obchody, ľudia strácajú pracovné miesta, a osobné istoty odpadajú v rýchlom tempe. Ale aj mnohé malé udalosti nám môžu ukradnúť vnútorný pokoj: hrozivé odovzdávacie termíny; nevydarené zmluvy s dôležitými klientmi; povýšenie kolegu, ktoré vlastne prislúcha nám; zlé správy od lekára.

Čítať celý článok...
 


Stránka 8 z 9