Lared

  • Zväčšiť veľkosť písma
  • Predvolená veľkosť písma
  • Zmenšiť veľkosť písma
Zaujímavosti

Zminimalizuj svoj životný štýl

Nerob si starosti, zjednodušuj! Myšlienka minimalizmu je fascinujúca: žiť šťastnejšie s menším množstvom vecí, mať viac času a energie pre to, čo je skutočne dôležité. Ale ako to funguje v praxi? Mnoho ľudí na svete nevlastní nič alebo oveľa menej než 100 vecí.  Keď sa pozrieme okolo seba v našej kancelárii či obývačke, frustrovane si vzdychneme: „Však už len v tejto miestnosti je viac než 100 vecí – ako by som mal zredukovať všetky predmety, čo mám  na 100?“ Americká pisateľka blogov Tucker  Cummings ponúka niekoľko tipov:

1. Vytvor si zoznam všetkých svojich vecí
Len ten, kto presne vie, čo vlastní, sa môže múdro rozhodnúť, s čím sa rozlúči. Spísať tento zoznam môže byť časovo náročné, ale tento proces sa oplatí aj preto, že si človek uvedomí, že vlastní priveľa vecí. Potom sa predmety dajú kategorizovať, buď podľa meistnosti (kuchyňa, obývačka), častosti  používania (denne, mesačne, ročne) alebo účelu (zábava, práca).
2. Ponechaj si len viacúčelové predmety
To, čo slúži len na jeden účel a zaberá priveľa miesta, netreba uschovávať. Pozitívnou vecou je napríklad gauč, ktorý sa dá rozložiť a poslúži aj ako posteľ pre hostí. Alebo kávový stolík, ktorý možno využiť aj ako písací stôl.
3. Nebuď príliš prísny
Pri odstraňovaní haraburdia a zbytočných vecí nejde o to, aby sme sa pripravili o každú radosť.  V zjednodušení by sme mali nájsť pôžitok. Mali by ti ostať len veci, ktoré ťa robia šťastným a tvoj život jednoduchším. Ak je teda niekto vášnivým milovníkom čaju, mal by si ponechať kanvicu na čaj hoci má viacúčelový hrniec či mikrovlnku, kde si rovnako môže zohriať vodu. Nezamieňajme si minimalizmus so skromnosťou.

Čítať celý článok...
 

Je Európa kresťanská?

autor článku: Tobias Faix
preložené z nemeckého časopisu FAKTOR C

Pred nedávnom som sa zúčastnil na kongrese pre manažérov a témou spoločnej diskusie boli hodnoty kresťanského Západu. Po diskusii som sa rozprával s jedným chlapíkom o tom, aká kresťanská Európa ešte vôbec je. Bol skôr pesimistický a podľa jeho názoru to ide s Európu dolu vodou a sme na najlepšej ceste ako prísť o 2000-ročné kresťanské hodnoty a výdobytky. Zneistilo ma to a premýšľal som, čo tým myslel. Koniec koncov aj kresťanskí vládcovia v minulosti mali na svedomí rôzne zlé výstrelky ako násilná christianizácia, križiacke výpravy alebo náboženské vojny. A ani misia počas kolonizačnej epochy v 19. storočí nepriniesla do sveta len kresťanské hodnoty.
Je islam hrozbou?
Rozhodol som sa spýtať sa ho na to, ale jeho odpoveď bola rovnako neuspokojivá ako tá moja. Počet kresťanov v Európe a tiež spoločenský vplyv kresťanov klesá. Sekularizácia naproti tomu narastá a Islam sa stáva skutočnou hrozbou pre Európu.
Podľa štatistík Global Christianity počet kresťanov za posledných 100 rokov klesol z 95% na 76% (1910-2010). Počet moslimov v Európe naproti tomu vzrástol na 8%, pričom väčšina moslimov žije v európskych oblastiach Ruska (25 miliónov) a v európskej časti Turecka (6 miliónov). Druhou najväčšou skupinov po kresťanoch je 17% ľudí bez náboženského vyznania, z ktorých väčšina žije v Čechách, Holandsku, Estónsku, Rusku a východnom Nemecku.

Čítať celý článok...
 

Viesť ako Ježiš (kniha)

Svet zúfalo hľadá alternatívny model vodcovstva. Médiá sú plné škandálov, zrady dôvery a manipulácií, ktorých sa dopúšťajú ľudia vo vplyvných pozíciách. Lídri súkromných firiem aj verejní činitelia zneužívajú výsady svojho postavenia, čím ruinujú svojich zamestnancov, občanov a investorov. Medzitým obyvatelia rozvojových krajín trú biedu vďaka obrovskej korupcii vo vlastných krajinách. Predstavení cirkví zlyhávajú a kompromitujú nielen svoje cirkvi, ale množia medzi ľuďmi skepticizmus a sklamanie z viery. Z rodinných a osobných vzťahov sa vytráca dôvera a stávajú sa bojiskami, kde zápasí každý s každým za kúsok svojho šťastia.

Ken Blanchard a Phil Hodges však ponúkajú osviežujúcu nádej, že existujú modely líderstva, ktorým ešte možno veriť. Obaja autori strávili roky skúmaním a aplikáciou rôznych manažérskych techník a stratégií pre vedenie ľudí, ktoré vychádzajú z modelu, že v strede všetkého úsilia je len človek a naplnenie jeho potrieb. Ken a Phil sa však teraz pozreli hlbšie do Biblie a objavili viac múdrosti a nápadov pre efektívne vedenie ľudí, ako si dokázali predstaviť. Pripojte sa k nim a skúmajte prastaré chodníky biblickej múdrosti a tajomstvá úspešného vodcovstva. Naučte sa viesť ľudí ako Ježiš, ktorý bol najväčším príkladom spojenia líderstva a služby v dejinách ľudstva.

Viac informácií a možnosť objednania v PORTA LIBRI.

 

Ján Košturiak: Úvahy o podnikaní

Autor o knihe: Zdá sa mi, že svet okolo nás sa dnes mení rýchlejšie ako v minulosti. Veci, ktoré sme sa naučili v škole zastarávajú veľmi rýchlo, musíme sa učiť stále viac nových vecí, ale musíme sa aj mnohé staré návyky a praktiky odúčať (čo je niekedy ťažšie ako učenie nového). Budeme viac potrebovať podnikateľov, ktorí hľadajú vo svojej činnosti hlbší zmysel ako hromadenie peňazí. Podnikateľov, ktorí hľadajú spôsob ako môžu byť užitoční svojim zákazníkom, ktorí sa vedia zaistiť prácu pre svojich zamestnancov a ktorí sa vedia o svoj zisk podeliť s ľuďmi, ktorí to potrebujú.

Predkladáme čitateľom knižku úvah, ktoré súvisia s podnikaním a svetom okolo nás, svetom, ktorý má veľa nedostatkov, rán a trpiacich ľudí. Tento svet dokážu zlepšiť iba ľudia, ktorí vedia podnikať s talentom a darmi, ktoré dostali. Každý z nás v podstate podniká už tým, že hľadá svoje miesto na tomto svete, objavuje zmysel svojho života, chce byť užitočný a nesie zodpovednosť za voľby, ktoré vykonal. Dúfam, že táto knižka vám aspoň trochu pomôže na tejto ceste hľadania.

cena: 7,- EUR

Knihu si môžete objednať napríklad tu.

 


Stránka 2 z 3