Lared

  • Zväčšiť veľkosť písma
  • Predvolená veľkosť písma
  • Zmenšiť veľkosť písma
Aktivity

Bolesť - posol nutnej zmeny? (impulz)

E-mail Tlačiť PDF

Pred rokmi napísali Dr. Paul Brand a Philip Yancey knihu s názvom Bolesť: Dar, ktorý nikto nechce. Ak existovala kniha s primeraným názvom, tak to bola práve táto. Lebo kto z nás už len chce bolesti? Kto ich vyhľadáva? A predsa sú bolesti súčasťou nášho života tak ako slnko i vtáci.

Pre mňa najčastejšiu bolesť predstavujú bolesti hlavy, ktoré sa opakovane vracajú. Nie sú to ľahké, rušivé ale oslabujúce bolesti, ktoré mi často bránia v tých najjednoduchších aktivitách. Pred rokom som za jeden mesiac musel užiť sedem tabliet proti bolesti a uprostred ďalšieho mesiaca už o šesť viac. Potom som v časopise Wall Street Journal čítal článok s názvom „Ste tým, čo nejete“. Po prečítaní som si uvedomil, že možno ja sám prispievam k svojim bolestiam.
Odvtedy sa vyhýbam pšenici (chlebu a výrobkom, obsahujúcim glutén), mliečnym výrobkom (mlieku, syrom, zmrzline atď.), vajíčkam, cukru, sóji, arašidom (a pritom milujem mimoriadne tučné arašidové maslo – čo je pravdepodobne jedným z dôvodov prečo je moje telo “mimoriadne tučné”) alebo bielym zemiakom.  Odkedy som začal s touto diétou, nemusel som si vziať ani jednu tabletku proti bolesti. Nemyslím si, že je to náhoda. Schudol som a fyzicky aj psychicky sa cítim lepšie.
Ako niekto múdry raz povedal, Boh nepremárni žiadnu bolesť. Ukázalo sa, že moje bolesti hlavy  v konečnom dôsledku viedli k tomu, že som prehodnotil svoje stravovanie, schudol, a fyzicky sa začal cítiť omnoho lepšie. Ako Brand a Yancey píšu vo svojej knihe, hoci by sme sa bolestiam najradšej vyhli, niekedy z nich dokonca profitujeme.

Čítať celý článok...
 

Aká bola konferencia 2017?

E-mail Tlačiť PDF

V predposledný májový týždeň sme sa stretli s niektorými z vás na Orave v Zuberci penzión Pribisko na každoročnej LARED konferencii. Zišlo sa nás 47 a prežili sme veľmi dobrý čas, plný zaujímavých prednášok, vzájomného spoznávania a zdieľania sa a odniesli si hodnotné podnety späť do nášho každodenného života.

Wouter Droppers prekladaný skvelou tlmočníčkou Edit, sa prejavil ako vynikajúci a skúsený rečník, ktorý mal čo odovzdať ďalej - poznatky ale i autentické prežité životné skúsenosti - z oblasti vedenia firmy, zavádzania zmien, vodcovstva a spirituality kresťanského podnikateľa.

Tešíme sa už na budúci rok a veríme, že prídete opäť a pozvete aj svojich známych a priateľov a že sa stretneme i s tými, ktorým tento rok životné okolnosti nedovolili zúčastniť sa.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vieš, kedy máš dosť? (impulz)

PDF

Možno ti tiež z času na čas napadne otázka: “Kedy (koľko) je dosť…?” Koľko je dosť z pohľadu príjmov; ktorý stupienok v kariére je ten, kedy si poviem, že stačí; koľko času mám venovať práci, ktorá má baví, aby to bolo v súlade s rodinným životom?
Zrejme každému z vás z času na čas napadli alebo napádajú tieto otázky.
Sám som zažil časy, kedy som kariéru postavil na prvý stupienok v rebríčku hodnôt, na ďalšom stupienku bol spoločenský život a až potom rodina - v tom čase len manželka, keďže sme detičky ešte nemali.

Trvalo to dlhší čas, kedy som si myslel, že všetko sa točí okolo mňa, že plány, ktoré som si predsavzal, vychádzajú. Aké jednoduché bolo nastaviť si životný štandard, ktorý ma lákal stále viac a viac míňať. Možno sa vám to nestalo, ale duch, ktorý je za celým materializmom, úspechom, honbou za bohatstvom, je veľmi prešibaný. Neustále nahovára, aký si šikovný, ako máš úspech vo vlastných rukách, ako môžeš mať stále viac a viac, a prečo si vôbec dávať nejaké hranice...
Až prišiel moment, kedy som zistil:
- že nemám čas na rozhovor s Bohom, že modlitby sa stávajú formálnou záležitosťou, sú stále plytšie a plytšie.
- že nemám čas na manželku a aj ten čas, kedy sme spolu, tak som myšlienkami v práci.

Čítať celý článok...
 

Zaškolujme dôkladne pracovníkov (impulz)

E-mail Tlačiť PDF

Mnoho klasických podnikov, pripravujúcich na povolanie klampiarov, stolárov, elektrikárov a iných remeselníkov, doteraz vzdelávalo v tom či onom povolaní budúce generácie.
Začiatočník pritom sprevádza už skúseného zamestnanca, aby sa naučil, čo a ako treba robiť, a učí sa tomu ako pozorovaním tak i tým, že sám priloží ruku k dielu.

V obchodnom a pracovnom svete sa používa podobná stratégia, hoci sa pritom len zriedka hovorí o “učňoch”. Namiesto toho sa toto vzdelávanie často deje formou mentoringu alebo praxe.
Mentoring môže mať rôzne formy a môže sa realizovať ako formálny program, ako časť niekoho úlohy alebo ako neformálny a na vzťah orientovaný proces. V každom prípade môže byť skúsený pracovník veľmi užitočný novému zamestnancovi v čase,  keď začína pracovať v nejakej firme.
Niekedy sa pritom vynorí otázka: “A čo je cieľom nášho mentoringu?” Je oprávnená, dokonca veľmi dôležitá, aby mentoring priniesol želaný výsledok.  Cieľom môže byť nielen príprava jednotlivca na jeho špeciálnu oblasť zodpovednosti, ale tiež pomôcť mu porozumieť firemnej kultúre a jej hodnotám a osvojiť si ich.

Čítať celý článok...
 

Silní ako sekvoje (impulz)

E-mail Tlačiť PDF

Nikdy som na vlastné oči nevidel obrovské sekvoje, známe tiež ako pobrežné mamutie stromy, rastúce v západnej časti USA. Ale nedávno som počul o jednej charakteristickej vlastnosti týchto stromov, ktorá prispieva nielen k ich neuveriteľnej veľkosti, ale tiež k ich neobyčajnej dlhovekosti. 
Tieto stromy sú známe tým, že dorastajú do výšky vyše 110 metrov (bez započítania ich koreňov), ich kmeň dosahuje priemer 7 metrov a mnohé majú životnosť vyše 1000 rokov. Čím vedci vysvetľujú ich veľkosť, stabilitu a dlhovekosť? Jedným z najdôležitejších faktorov je pravdepodobne ich koreňový systém. Tieto mamutie stromy prepletajú svoje korene s inými sekvojami a tak sa môžu navzájom deliť o potrebné sily a zdroje nutné pre ich rast a zdravie. A týmto spôsobom sú tiež lepšie vyzbrojené do nepriaznivých podmienok.
Aké by to bolo, keby sme sa v našom pracovnom a podnikateľskom svete viac správali ako tieto sekvoje?

Čítať celý článok...
 


Stránka 1 z 7