Lared

  • Zväčšiť veľkosť písma
  • Predvolená veľkosť písma
  • Zmenšiť veľkosť písma
Aktivity

Nemožné, len ak to vzdáš (impulz)

E-mail Tlačiť PDF

Ako často ste už počuli, ako niekto pri práci hovorí: „Nevieme to urobiť, nie je to možné”? Niekedy je to pravda. Zákazník príde s požiadavkou, ktorú nie je možné uspokojivo splniť v stanovenom termíne. Alebo iný zákazník prosí o službu, ktorá ďaleko presahuje expertízy, ktoré sú k dispozícii vo vašej firme. Avšak často dospejeme k záveru, že niečo nie je možné, pretože by to znamenalo priveľa práce, a my nevieme, či je to realizovateľné alebo nie. Alebo sa bojíme, že nás to bude stáť veľa úsilia a potom aj tak zlyháme.

Môj priateľ Gary Highfield, opisuje vo svojej vynikajúcej knihe „When „Want to“ becomes „Have To!““(Keď sa z „chcem“ stane „musím“), ako prekonal pozoruhodné prekážky a stal sa úspešným podnikateľom. Nikdy nepoznal svojho biologického otca a mal veľmi nepokojné detstvo. Ako chlapec dokonca prežil katastrofálnu rodinnú tragédiu. Vzhľadom na toto utrpenie a finančnú núdzu, ktorú zažil ako mladý muž a otec, postavil si Gary veľmi rozhodujúcu stratégiu, ktorou dramaticky zmenil svoje okolnosti.
Odhalil pritom veľa užitočných životných princípov, vrátane tohoto: „Nič nie je nemožné, len ak sa vzdáš.“ Toto krátke tvrdenie nám pripadá jednoduché, siaha však hlboko. Opakovane bolo Garymu hovorené, čo všetko nemôže spraviť. Napríklad stať sa vysokoproduktívnym, vo svojej brandži vedúcim obchodníkom, podnikateľom, vlastníkom malého obchodu a expertom na obchodné úvery. Napriek tomu všetky tieto ciele dosiahol. A len preto, že sa odvážil veriť, že to, čo chcel, nebolo možné.

Čítať celý článok...
 

Konferencia LARED 2014

E-mail Tlačiť PDF

LARED konferencia sa bude konať v dňoch 23.-25. mája 2014
Miestom tohtoročného stretnutia je hotel HUBERT v Gerlachove.
Témou stretnutia bude: Ako zladiť prácu & podnikanie s osobným a rodinným životom.
Program je k nahliadnutiu v pozvánke.
Sobotný program konerencie bol aktualizovaný. Seminár o tom, ako si udržať rovnováhu v osobnom i pracovnom živote (o psychohygiene v živote podnikateľa) presúvame na budúci rok, keďže nášmu rečníkovi žiaľ tohtoročný termín nevyhovoval.
Prihlasovanie bolo už ukončené.

Tešíme sa opäť na spoločný čas!

 

O "rýchlom" úspechu (impulz)

E-mail Tlačiť PDF

Niečo v našej ľudskej duši uprednostňuje cestu  najmenšieho odporu, ľahkú cestu, ktorá vyžaduje čo najmenej krvi, potu a sĺz. Avšak dejiny ukazujú, že “rýchlo a jednoducho” málokedy vedie k trvajúcemu úspechu a významu. Vo sfére zábavy a umenia často počujeme o „úspechu cez noc“. Zrazu meno prakticky neznámej osoby zo dňa na deň znie z každých úst: či už je to hviezda natáčajúca veľký kinofilm, alebo spevák, ktorému sa na prvý pokus podarilo dostať na prvú priečku v rebríčku hitparád, alebo autorka, ktorej kniha získala pochvalu veľkého publika, a náhle sú z nich prominenti. Nejaká osoba sa prakticky môže stať známou zo dňa na deň, avšak tomuto „náhlemu úspechu“ predchádzalo veľa úsilia, bojov a prípravy.

Môj priateľ Gary Highfield je toho znamenitým príkladom. Vo svojej knihe „Keď sa z „chcem“ stane musím“!“ /„When „Want to“ becomes „Have to“!“/ Gary pôsobivo opisuje svoje ťažké detstvo so srdcervúcimi skúsenosťami. V dospelosti sa ako mladý muž dostal s manželkou a troma deťmi do slepej uličky. Mal prácu, za ktorú bol platený podľa odpracovaných hodín a zarobil sotva na prežitie. Chcel lepší život pre svoju rodinu. A keď sa z tohoto „chcenia“ konečne stala „nevyhnutnosť“, začal ambiciózny program na „zlepšenie života“.
Gary vo svojej knihe rozpráva nielen svoj osobný príbeh, ale delí sa tiež o princípy a múdrosti, ktoré mu pomáhali v rokoch ťažkej driny, odhodlanosti, odopierania nevzdať sa – a o Božej milosti a starostlivosti v pravý čas. Jeho cesta bola ťažká, ale odmietal akceptovať zlyhanie, odmietal pozerať sa na seba ako na obeť okolností, hoci sa to zdalo byť jednoduchšou alternatívou.

Čítať celý článok...
 

Tímová práca (impulz)

E-mail Tlačiť PDF

Občas počujeme výrok: „Život je maratón a nie šprint.” A je to pravda. Mnohí ľudia vyzerajú na krátkej vzdialenosti dobre. Pri šprinte sa môžu dostať do vedenia dokonca aj pomalšie osoby, aspoň na pár krokov. Úspešný život sa však nemeria na minúty, hodiny, dni či týždne, ale na roky. Dobrý štart ešte zďaleka nezaručuje dobrý koniec.
V jednom ohľade je však porovnanie života a maratónu nepostačujúce. Pri maratóne bojujú bežci sami, každý za seba. Pozdĺž trate im ľudia môžu fandiť, povzbudzovať ich a niektorí im ponúknu aj vodu alebo iné osvieženie. Avšak z veľkej časti sú bežci maratónu odkázaní sami na seba a sú sólovými bojovníkmi. Potrebujú vytrvalosť a musia zniesť bolesť, aby dosiahli cieľovú čiaru - sami.
V skutočnom živote však nikto nedosiahne cieľ ani úspech úplne sám. Predovšetkým nie tí najúspešnejší ľudia. Oslavovaní vedúci pracovníci, skúsení lekári, pozoruhodní vynálezcovia, najznámejší atléti alebo zábavní umelci mali určite sny a vízie a ťažko pracovali na zlepšovaní svojich schopností a svojho talentu, avšak všetci potrebovali na svojej ceste pomoc.

Čítať celý článok...
 

V nedeľu kresťan, v pondelok ateista? (impulz)

E-mail Tlačiť PDF

Mnohí z nás máme sklon k tomu, že svoj život delíme podobne ako tortu na “jednotlivé kúsky”. Rozdeľujeme svoj život na viacero nezávislých oblastí, ktoré sa zriedkakedy prekrývajú – našu prácu, náš domov, naše záľuby, zvláštne oblasti záujmu... Filozofia týchto “úplne odlišných svetov” spočíva v tom, že držíme od seba rôzne oblasti nášho života.
Ale naozaj to tak má byť?  Tak ako v ľudskom tele – v ktorom  majú rôzne orgány rozdielne a jedinečné funkcie avšak pre zachovanie zdravia musia harmonicky spolupracovať -  vyzerá naša práca a naša rola manželského partnera, rodiča, starého rodiča, vedúceho atď.  rozdielne, ich vzájomné pôsobenie z nás však tvorí ľudí, osoby.
To platí aj o viere. Aj v tejto oblasti je pre mnohých z nás bežné, že veci viery a oslavu Boha vymedzujeme na určité dni v týždni. Niektorí ľudia si myslia, že viera a práca nemajú nič spoločné. Alebo len veľmi málo.
Základným predpokladom týchto Impulzov je, že viera v Boha a biblické princípy sú rovnako dôležité v pondelok ráno alebo vo štvrtok popoludní ako v nedeľu. Doug Spada vo svojej knihe „Monday Morning Atheist“ hovorí  ku mnohým z nás, keď dodáva, že on sám dlhé roky žil v týchto nesprávnych kontrastoch:

„Začal som praktizovať duchovnú schizofréniu a odštiepil som svoju vieru od zvyšku svojho života. Boha som odstavil.“
Ste pondelkovým ateistom? Ja som ním bol dlho. Celé roky som navštevoval nedeľné bohoslužby a cítil som sa inšpirovaný, ale nasledujúce ráno som sa vrátil do zamestnania ako vydavateľ časopisu a väčšinou som jednal  tak, akoby Boh neexistoval. Raz som si však uvedomil, že ak je moja viera pravá, tak by sa nemala obmedzovať len na tzv. náboženské prostredie, ale mala by ovplyvňovať môj život nonstop, čiže sedem dní v týždni.

Čítať celý článok...
 


Stránka 4 z 7