Lared

  • Zväčšiť veľkosť písma
  • Predvolená veľkosť písma
  • Zmenšiť veľkosť písma
Aktivity

Zdvorilosť - to čo je? (impulz)

Zdá sa, že na dnešných pracoviskách sa rozšírila epidémia  bezohľadného, neúctivého správania. Podivuhodné je, že často ostáva nepotrestané. Niekedy je dokonca takéto správanie odmenené!Podľa jednej štúdie uvedenej vo Wall Street Journal, platia zamestnávatelia viac nezdvorilým a nepríjemným zamestnancom. Zarobia v priemere o 18% viac než tí príjemní.
Hoci to štiepi firmu vovnútri, niektorí vedúci pracovníci sa nechajú manipulovať zastrašujúcimi a arogantnými zamestnancami. Ale za akú cenu? Podľa ďalšej štúdie môžu nepríjemní zamestnanci  stáť firmu ešte viac peňazí.  Nezdvorilé správanie často vedie k vyššej fluktuácii zamestnancov. Niektorí pracovníci ochorejú z pretrvávajúceho konfliktu. Iní si prestanú vážiť nadriadených, ktorí sa nevedia presadiť.

Jedno staré príslovie, na ktoré by sme si mali spomenúť, hovorí: „Nepíľ konár, na ktorom sedíš ". Zamestnávatelia majú právo zdôrazňovať, že je privilégiom pracovať pre ich firmu, a nemajú právo trpieť egoistické a firmu rozdeľujúce reči a správanie.

Zamestnávateľ spraví lepšie, ak bude zamestnávať príjemných ľudí, ktorí  berú ohľad na iných.

Čítať celý článok...
 

LARED konferencia 2013

V dňoch 24. - 26. mája 2013 sa uskutočnila plánovaná konferencia LARED v Relax Hoteli AVENA v blízkosti obce Liptovský Ján.
Faktor VZŤAHY - to bola hlavná téma tohtoročného stretnutia. Vzťahy vo firme, vzťahy vo svete biznisu, manželské vzťahy, vzťahy s deťmi, vzťah s Bohom...
Rečníkmi na konferencii boli: Marián Kolník s manželkou Magdou, ktorí spoločne vedú Centrum obnovy rodiny, Peter Briscoe z Holandska, ktorý je viceprezidentom našej partnerskej organizácie Europartners, Marek Orawski z Čiech, majiteľ portálu firmy G6 a Ondrej Magyar, predseda združenia LARED.
Prežili sme intenzívny a príjemný čas.
Fotky zo stretnutia nájdete vo fotogalérii.

 

 

NIKDY nie si sám

Nikdy nezabudnem na svoju prvú cestu do Európy. Mal som sa zúčastniť na jednom kongrese kresťanských podnikateľov v nemeckom Rothenburgu a letel som už o týždeň skôr, pretože som chcel navšítviť svojho strýka  a tetu v Budapešti. Keďže mám maďarské korene, bol som veľmi zvedavý na krajinu, z ktorej pochádzajú moji starí rodičia. A okrem toho som chcel zbehnúť aj do svojho rodného mesta Gießen, kde sme žili, pokým tam môj otec slúžil v americkej armáde.
Let z Atlanty, z Georgie, bol nezáživný. Ale keď sme pristáli v Stuttgarte, pilot nás informoval, že lietadlo má technické problémy a preto nemôže letieť ďalej do Budapešti. Namiesto toho boli všetci pasažieri autobusom transportovaní do Frankfurtu a odtiaľ sme mali pokračovať v ceste.  Ešte nikdy som sa necítil tak sám. V autobuse som počul samú nemčinu. a nerozumel som ani slovo. „Ako dokážem nájsť let z Frankfurtu do Budapešti?”, pýtal som sa sám seba.  „A ako sa dozvie môj strýko s tetou, kedy priletím do Budapešti?  A čo budem robiť, ak tam nebudú? Neviem po maďarsky ani ceknúť!“

Čítať celý článok...
 

Aká bola tohtoročná konferencia

V dňoch 1.-3. júna 2012 sa už po druhý rok v Relax Hoteli Avena na Liptove konala tohtoročná celoslovenská konferencia pre podnikateľov, manažérov, vedúcich pracovníkov, študentov a záujemcov o tému Hodnoty, ktoré majú budúcnosť. Dokopy sa nás zišlo 53.  O detičky sa v čase konferenčného programu perfektne starali nápadmi vyzbrojené animátorky Lucka a Danka.
Na stretnutie prišli “stáli” účastníci LaRED konferencií  a tiež úplne noví ľudia – ktorých pozvali priatelia alebo ktorí sa dozvedeli z inzerátov či z webu o našej akcii. Tešíme sa z toho, že aktivity LaRED sa stále viac dostávajú do povedomia.
Atmosféra bola veľmi otvorená, príjemná, radostná, priam až rodinná. Kam sa človek pozrel, tam prebiehali debaty v skupinách či v dvojiciach. Diskusie počas prednášok dávali priestor pre otázky a zdieľanie vlastných názorov a skúseností.
Ľudia prišli s rôznymi očakávaniami – načerpať novú motiváciu, silu, povzbudenie, poznatky pre svoj život a prácu; nadviazať nové kontakty a budovať vzťahy; zrelaxovat a zastaviť na chvíľu zhon; prehodnotiť svoje hodnoty; niekto zas očakával "ťažkú depresiu", ktorá ho posunie ďalej.
V piatok popoludní sme začali vzájomným predstavením sa. Fotky z detstva a hádanie, kto na nich z daných účastníkov je, pobavili a splnili účel, vhupli sme do spoločných dní so smiechom a trochu sa spoznali.
Z prednášok a seminárov na ochutnávku vyberám pár myšlienok našich rečníkov:

Čítať celý článok...
 

Nebeská GPS (impulz)

Ktoré vynálezy mali podľa vás najväčší vplyv na ľudstvo? Nie je možné vytvoriť kompletný zoznam, ale k najdôležitejším vynálezom určite patrí: elektrické svetlo, auto, lietadlo, syntetické vlákna, počítač, mobil, internet. Určite vám napadajú ešte mnohé ďalšie, ktoré by ste doplnili do zoznamu. Ja by som ešte pridal GPS navigačný systém.

Pre ľudí bez orientačného zmyslu ako som ja je vysielaný navigačný systém z neba. Keď mi desaťkrát poviete, ako sa dostanem do nejakého cieľa, je dosť možné, že sa na to spýtam aj na jedenástykrát. Z nejakého dôvodu si môj mozog nie je schopný uchovať lineárne informácie ako napríklad údaje o smere jazdy do miesta, ktoré často nenavštevujem. Takže pre mňa je navigačný systém veľkou pomocou hlavne ak cestujem do neznámeho mesta. Pozorovaním sa zistilo, že zvlášť muži sa neradi pýtajú na cestu – sú hrdí na to, že dokážu cieľ nájsť bez cudzej pomoci -  či už ľudskej alebo technickej. To nechápem. Keď chce človek dosiahnuť určitý cieľ, prečo nespoznať najlepšiu, najefektívnejšiu cestu?

Aké by to bolo, keby existovala navigácia, ktorá by nám pomáhala nájsť orientáciu v našom často drsnom, nepredvídateľnom každodennom živote: Ktoré povolanie je pre mňa to najlepšie? Je správny čas zmeniť zamestnanie? Ako by sme mohli nanovo rozvíjať náš obchod, aby vyhovoval požiadavkám zmeneného dopytu na trhu? Kde je tá kľúčová osoba, ktorú potrebujeme pre náš pracovný tím? Ako nájdem najlepšiu rovnováhu medzi pracovným a osobným životom? Ako sa zbavím svojich dlhov?

Čítať celý článok...
 


Stránka 5 z 7