Lared

  • Zväčšiť veľkosť písma
  • Predvolená veľkosť písma
  • Zmenšiť veľkosť písma
Aktivity

Mám nápad! (impulz)

V priebehu uplynulých 30 rokov som prečítal približne 30 rôznych kníh, ale jedna nich mi zvlášť prirástla k srdcu:The Boy who harnessed the Wind (Chlapec, ktorý spútal vietor) od Williama Kamkwambu a Bryana Mealera. Kniha hovorí o štrnásťročnom „Billovi“, ktorý žil v jednej suchom sužovanej dedine na juhovýchode africkej krajiny Malawi. On a jeho rodina si museli vystačiť - ako všetci ostatní v dedine – bez tečúcej vody a bez elektriny. Bez peňazí, bez školského vzdelania, a bez akejkoľvek šance, ale Billy – William Kamkwamba – dostal nápad!William sa odmietal vzdať svojho sna. V knihe je napísané: „S nie viac ako hrsťou kukuričnej múky v bruchu, hromadou dávno zabudnutých prírodovedeckých školských kníh a arzenálom zvedavosti a rozhodnosti odštartoval Billy odvážny plán, aby doviedol svoju rodinu k luxusným veciam, aké si mohli dovoliť len dve percentá obyvateľstva v Malawi.“

Čítať celý článok...
 

Pokoj uprostred chaosu (impulz)

E-mail Tlačiť PDF

Videli ste už niekedy súťaž krásy, v ktorej jedna z účastníčok spomenula „svetový mier“ ako svoju najväčšiu túžbu? Áno, je to klišé odpoveď, - a tak reálna ako sliepka, ktorá má zniesť pštrosie vajce. Ale určitým spôsobom túžime my všetci po mieri. Žiaľ žijeme vo svete, v ktorom sa zdá, že je normou chaos namiesto pokoja.
Prírodné katastrofy trvalo ohrozujú našu potrebu pokoja – tornáda, veterné smršte, tsunami, zemetrasenia, extrémne horúčavy a zimy. Človekom spôsobené katastrofy dokážu rovnako zneistiť - masívne ropné škvrny v oblasti golfského prúdu v Amerike sú aktuálnym príkladom. Kvôli takej hospodárskej nedbanlivosti pre milióny ľudí viac neexistuje „pokoj“, a následky pre životné prostredie budeme cítiť ešte niekoľko dekád. 
Aj v samotnom podnikateľskom svete sa zdá, že pokoj je skôr výnimkou než pravidlom. Celosvetová recesia ukázala tvrdú realitu, že ekonomika sa môže rýchlo a dramaticky zhoršiť, a pritom zanikajú obchody, ľudia strácajú pracovné miesta, a osobné istoty odpadajú v rýchlom tempe. Ale aj mnohé malé udalosti nám môžu ukradnúť vnútorný pokoj: hrozivé odovzdávacie termíny; nevydarené zmluvy s dôležitými klientmi; povýšenie kolegu, ktoré vlastne prislúcha nám; zlé správy od lekára.

Čítať celý článok...
 

Neodsúvaj dôležité veci (impulz)

Väčšina z nás prekonala vo vlastnom živote osem fáz odkladania:

1. fáza: « Tentokrát začnem včas. » (fáza nádeje)
2. fáza: « Musím čoskoro začať. »(fáza mierneho napätia)
3. fáza: « Mal som začať skôr. » (fáza vkrádajúcich sa pocitov viny)
4. fáza: « Mám ešte dosť času. »(fáza falošného chlácholenia)
5. fáza: « Čo robím nesprávne? »(fáza zúfalstva)
6. fáza: « Teraz už viac nemôžem čakať! » (fáza intenzívnych bolestí)
7. fáza: « Mať to už za sebou! » (fáza jednoducho stačí chcieť to zvládnuť)
8. fáza: « Nabudúce začnem skôr! » (cyklus sa opakuje)

Oneskorovanie môže spôsobiť enormné škody nám samým i ostatným na pracovisku. Vedie k zbytočnému tlaku a problémom  – a mrhá šancami, časom a peniazmi.

Čítať celý článok...
 

Konferencia LaRED 2010 za nami

Dlho plánovaná celoslovenská konferencia pre kresťanských podnikateľov, manažérov, obchodníkov  a vedúcich pracovníkov sa uskutočnila počas minulého víkendu 4-6.júna 2010 v Relax Hoteli FIM v Demänovskej doline. Zišlo sa na nej 53 účastníkov, vrátane detí. Už druhý rok nebola určená len pre samotných podnikateľov, ale i pre ich manželských partnerov a deti. Počas prednášok bol pre deti a teenagerov pripravený kreatívny program. Konferencia sa niesla v duchu hlavnej témy "Koľko morálky potrebuje biznis?" Svojou účasťou a podnetnými príspevkami nás obohatili viacerí pozvaní rečníci:

Štefan Markuš - Význam kresťanskej morálky v spoločnosti
Marián Kolník - Podnikanie a etika
Elisabeth a Dušan Viselka - Kríza v partnerstve
Juraj Kušnierik - Sloboda a morálka - ako sa vyvinula morálka v podnikaní za posledných 20 rokov
Martin Maurer - Kde vziať energiu pre život s napätiami

Viac podrobnejších informácií o priebehu konferencie uverejníme neskôr.

 

LARED Impulzy

Pre všetkých záujemcov ponúkame možnosť bezplatne si objednať a odoberať LaRED Impulzy. Sú to krátke duchovné a zároveň praktické zamyslenia a podnety pre podnikateľov, manažérov a ľudí vo vedúcich pozíciách. Pre ľudí, ktorí vo svojej práci a všetkých ostatných oblastiach života vnímajú dôležitosť kresťanských hodnôt a biblických princípov a túžia ich uskutočňovať v prostredí, v ktorom žijú. Impulzy posielame spravidla týždenne e-mailom. Prečítajte si niekoľko ukážok na našej stránke a ak budete mať záujem, môžete si ich kedykoľvek objednať na e-mailovej adrese: Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript.
Okrem rannej kávy si doprajte raz do týždňa aj pár zrniek spirituálnej a zároveň praktickej inšpirácie do vašich dní.

Zároveň tým získate prístup k informáciám o aktuálnych podujatiach nášho združenia.

 


Stránka 7 z 7